Strona główna » Blog » Całoroczne dbanie o domek drewniany

Całoroczne dbanie o domek drewniany

Data dodania: 08-08-2020 Wyświetleń: 639

Drewno jest niezwykle trwałym materiałem budowlanym. Sami możemy się o tym przekonać, obserwując kilkusetletnie drewniane kościoły rozsiane po całej Polsce. Jednak, aby nasz drewniany domek przetrwał próbę czasu, musimy odpowiednio się o niego zatroszczyć.



Wykończenie chroniące drewno

Dostępność rozwiązań wykończeniowych do drewna sprzed 50, a nawet 10 lat, jest nie do porównania z dostępnym obecnie asortymentem. O długowieczności domku z tarasem decyduje przede wszystkim sposób, w jaki został zbudowany, ale równie ważna jest konserwacja.

Chcąc zachować wygląd młodego drewna lub zachować jego określony odcień, ważne jest, aby stosować materiały i rozwiązania chroniące drewno przed promieniami UV, które są jednym z głównych czynników powodujących starzenie się drewna. Należy zawsze mieć na uwadze, że żadne rozwiązanie nie zapewni, że za 5 lat budynek będzie wyglądał tak, jak przy pierwszej obróbce drewna. Proces starzenia jest nieunikniony.

Nienaturalną, ale skuteczną metodą ochrony drewna przed czynnikami zewnętrznymi jest impregnacja. Słupy z przewodami elektrycznymi są powszechnie impregnowane i dlatego mogą wytrzymać 40 lat w słońcu, deszczu i wietrze, gdy są osadzone w ziemi. Naturalnym wyborem do pielęgnacji drewna może być specjalny olej - jest to produkt ekologiczny, który wnika w drewno, nie powleka go i nie złuszcza się z czasem jak farba. Niestety nie wszystkie oleje są dobre - niektóre mogą sprzyjać rozwojowi pleśni. Należy więc uważać.

Warto przyjrzeć się innym opcjom od profesjonalnych dostawców. Istnieją neutralne rozwiązania wykończeniowe, jak i takie nadające wybrany kolor. Zabiegi konserwacyjne należy powtarzać zgodnie z zaleceniami producenta danego impregnatu. Połączenie prawidłowego wykonania domku letniskowego wraz z regularną konserwacją sprawi, że będzie on nam służył przez wiele lat.
 

Regularne wizyty w domku letniskowym

Największym nieszczęściem każdego drewnianego domu jest opuszczanie przez ludzi. Widzimy zrujnowane domy z bali na wsi, nie ze względu na to, że drewno osiągnęło koniec okresu użytkowania, ale dlatego, że ludzie przestali w nich mieszkać. Życie w budynku daje życie wakacyjnym domkom i wpływa na ich konserwację.

Wymiana ciepłego powietrza przez ściany reguluje poziom wilgotności i mikroklimat w pomieszczeniach. W momencie opuszczenia budynku poziom wilgoci wzrasta, rozwija się grzyb i kończy się cykl życia drewna. Właściciele domów letniskowych powinni je regularnie odwiedzać i spędzać tam czas.
 

Drewniane domki zimą

Z pewnością realnym zagrożeniem dla budynku jest jego całkowite porzucenie. Z tego względu zachęcamy, by letnie domki użytkować nie tylko w wakacje, ale o każdej porze roku. Zwłaszcza że drewno to wspaniały izolator i z łatwością można budynek wykonany z tego materiału ogrzać, nawet przy wykorzystaniu niewielkich grzejników elektrycznych. Jeżeli jednak nie chcemy odwiedzać naszego domku letniskowego zimą, to oczywiście poczeka on na nas do lata. Pamiętajmy wtedy, żeby odpowiednio zabezpieczyć konstrukcję przed mrozami – chociażby zabezpieczając rury z wodą.


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog
    Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
    Nie pokazuj więcej tego komunikatu