Strona główna » Blog » Co powinieneś wiedzieć zanim kupisz letniskowy domek?

Co powinieneś wiedzieć zanim kupisz letniskowy domek?

Data dodania: 07-05-2021 Wyświetleń: 718
Domek letniskowy jest alternatywnym dla hotelu rozwiązaniem na spędzenie wakacji. Przede wszystkim daje pełną swobodę w przeciwieństwie do hotelu, gdzie musimy pogodzić się z panującymi tam warunkami i zasadami, które mogą nie być dla nas komfortowe. Ponadto teraz nie jest łatwo planować noclegów w hotelach, gdyż wciąż są pozamykane i nie wiadomo kiedy zostaną otwarte. Jednak nawet jeśli się otworzą, to trzeba będzie liczyć się z reżimem sanitarnym, który nadal będzie w nich panował. Domek letniskowy wydaje się więc najlepszym wyborem na tegoroczne wakacje. Co trzeba wiedzieć chcąc kupić domek letniskowy? 

alt
  1. Budowa czy kupno gotowego?

Domek letniskowy można wybudować lub kupić gotowy. Oczywiście budowa będzie kosztowała więcej niż gotowy, gdyż trzeba nie tylko samemu kupić wszystkie potrzebne materiały i wyposażenie, ale także zatrudnić ekipę specjalistów, począwszy od stolarzy, a na elektrykach czy hydraulikach skończywszy. Jednak budowa domku ma zaletę w postaci takiej, że możemy sami zaprojektować domek według własnych upodobań i potrzeb. Kupno gotowego nie daje gwarancji, że będziemy czuć się w nim tak dobrze, jak sobie to wyobrażamy. Jednak producenci gotowych domków wychodzą naprzeciw klientom oferując różnorodne domki do wyboru. Nie powinien więc mieć problemu z wyborem domku dla siebie ani singiel, ani rodzina z dziećmi. Dostępne są domki jednoizbowe, jak i z większą liczbą pomieszczeń. 

  1. Stacjonarny czy mobilny?

Wśród domków letniskowych do wyboru są stacjonarne oraz mobilne. Stacjonarne są przytwierdzane na zawsze do podłoża, natomiast mobilne można dowolnie przemieszczać. W przypadku domku stacjonarnego należy pamiętać o pozwoleniu na budowę oraz kupnie działki, bez względu na to czy kupujemy gotowy domek czy budujemy go. Domki mobilne zaś można stawiać gdzie tylko się chce i wystarczy je tylko zgłosić. Pozwolenie na budowę nie jest potrzebne. Do domków mobilnych zaliczamy przyczepy campingowe, domki holenderskie czy drewniane domki na kółkach. Nie wymagają one kupna konkretnej działki, jednak należy pamiętać o przemieszczaniu domku od czasu do czasu, gdyż domek taki stojący cały czas w jednym miejscu będzie już wymagał posiadania działki oraz pozwolenia na budowę. 

  1. Domek z tarasem czy bez?

Nikt nie chce cały czas siedzieć w domku. Przyjemnie jest wyjść na zewnątrz, a nawet zjeść posiłek na świeżym powietrzu. Warto więc wydać więcej pieniędzy na domek z tarasem. Tarasy mają wielu zwolenników, ale zdarzają się i przeciwnicy, którzy twierdzą, że taras można taniej dobudować samodzielnie lub postawić obok domku altanę. Wszystko zależy jednak przede wszystkim od naszych możliwości finansowych.

  1. Inne rzeczy, o których należy pamiętać kupując domek letniskowy

Kupując gotowy domek letniskowy musimy pamiętać o tym, że ktoś mógł go wcześniej używać. Należy więc dowiedzieć się dokładnie wszystkiego o tym, kto go używał, ile to było osób i gdzie ten domek stał oraz w jakim jest stanie. Ponadto przeglądając oferty należy zwracać uwagę na to, czy niska cena nie jest spowodowana defektami jakościowymi lub brakiem wyposażenia jeśli szukamy domku z wyposażeniem. Kupując domek letniskowy należy też sprawdzić czy w cenie są koszty transportu, a także pomyśleć o ubezpieczeniu na wypadek kradzieży i zniszczenia przez sytuacje, na które nie będziemy mieć wpływu. Musimy też pamiętać, że sama cena i ewentualny transport czy ubezpieczenie, to nie wszystkie koszty, jakie będzie trzeba ponieść. Czeka nas regularne ponoszenie kosztów, jak za normalny dom. Trzeba płacić rachunki, naprawiać i wymieniać wyposażenie we własnym zakresie, przeprowadzać remonty we własnym zakresie, a także zadbać o zabezpieczenie domku przed pogodą, szkodnikami czy złodziejami oraz utrzymanie czystości czy okolicy wokół domku. Dlatego kupując domek nie należy patrzeć tylko na to, ile mamy na koncie w momencie zakupu. Musimy przemyśleć, czy damy radę utrzymać taki domek, bo przecież ponosimy już koszty utrzymania naszego codziennego domu lub mieszkania. 


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog
    Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
    Nie pokazuj więcej tego komunikatu