Strona główna » Blog » Czy domek drewniany utrzymuje ciepło?

Czy domek drewniany utrzymuje ciepło?

Data dodania: 13-09-2021 Wyświetleń: 4687
Wybór domków drewnianych jako domków letniskowych jest bardzo popularny. Wiele osób podejmuje taką decyzje przede wszystkim ze względu na fakt, że koszt zakupu domków drewnianych jest nieporównywalnie niższy niż koszt budowy domku murowanego. Ponadto domki z drewna stawia się znacznie szybciej niż murowane, co też wpływa na decyzje o ich wyborze. Jednak pojawia się także wiele pytań o domki drewniane, przede wszystkim o ich trwałość jak również o ich cechy takie jak właściwości termoizolacyjne.

Drewno – zdrowy materiał

Drewno to materiał który zalicza się do najbardziej zdrowych, dlatego też tak traktuje się pobudowane z niego domy. Dotyczy to zarówno domów całorocznych, jak też znacznie mniejszych domków letniskowych. W naszych warunkach klimatycznych ważne jest jednak także to, aby domek miał odpowiednie właściwości które sprawią, że również zimą będzie można z niego korzystać bez problemów. Jedną z najbardziej istotnych kwestii jest ta związana z utrzymywaniem ciepła. Można usłyszeć opinie, iż domki z drewna dość szybko się wychładzają, tym samym nie zapewniając w zimę odpowiedniej ilości ciepła wewnątrz. Jednak zależy to przede wszystkim od technologii, w jakiej domek jest wykonany. Dość szybka utrata ciepła może następować w przypadku domków drewnianych tak zwanych kanadyjskich, wykonanych z lekkiej technologii szkieletowej. Konstrukcja bowiem jest pozbawiona odpowiedniego ocieplenia, co przyczynia się do zmniejszenia właściwości izolacyjnych. Samo w sobie drewno jest materiałem oddychającym, który sprawia że w lecie w domach drewnianych jest znacznie chłodniej. Odpowiednio wykonane domy z drewna mogą być doskonałym rozwiązaniem także na zimę.

Właściwa izolacja – podstawa dobrych właściwości cieplnych

W przypadku domów drewnianych samo drewno jest wystarczająco estetyczne, dlatego też nie stosuje się dodatkowych warstw zewnętrznego ocieplenia czy tynku. Dlatego ewentualna izolacja powinna znajdować się wewnątrz ścian. Zazwyczaj do ocieplania domków drewnianych stosuje się materiały takie jak styropian czy wełna mineralna. Pozwalają one na szybkie wykonanie prac, a mogą być stosowane praktycznie w każdym miejscu. Oczywiście stosuje się również właściwe uszczelnienie wszelkich szpar pomiędzy elementami drewnianymi przed zastosowaniem ocieplenia. Najlepsze właściwości, jak chodzi o utrzymywanie ogrzanego powietrza wykazują domy wykonane z litych drewnianych bali. Właściwie wykonane mają właściwości takie same jak domy murowane a często nawet o wiele lepsze. Oczywiście koszt ich budowy jest wyższy niż koszt postawienia domów drewnianych w technologii szkieletowej, jednakże biorąc pod uwagę kwestie związane z oszczędnościami na kolejne lata z pewnością jest to inwestycja warta przemyślenia. Aby określić, jakie drewno i technologie zastosować do budowy domu można bez problemu dokonać pewnych obliczeń tak zwanej pojemności cieplnej. Określa ona, jak wiele ciepła utrzymuje dom pobudowany z określonych materiałów, biorąc pod uwagę również jego wielkość.

Drewniane domy w mroźnych krajobrazach

Poparciem potwierdzenia, że drewniane domy są doskonałym wyborem również na chłodne dni niech będą widoki, które można zobaczyć w wielu krajach z przewagą zimnego klimatu. Finlandia i inne kraje położone na północy to miejsca, w których występuje znaczna przewaga domów drewnianych, a pomimo bardzo niskich temperatur właściciele domów nie narzekają na problemy z ogrzewaniem czy zbyt wysokie koszty z tym związane. Również w naszym kraju wystarczy spojrzeć na południe, u podnóża Tatr od bardzo wielu lat przeważają konstrukcje drewniane, które zapewniają doskonałe warunki mieszkaniowe. Dlatego jeśli ktoś poszukuje zdrowego i jednocześnie dobrego sposobu na wykonanie domu o dobrych właściwościach izolacyjnych powinien rozważyć budowę domu drewnianego, oczywiście w odpowiedniej technologii. Obecnie jest bardzo wiele firm, zajmujących się na dzień budową domów drewnianych, które każdemu klientowi są w stanie dopasować dom odpowiedni dla jego potrzeb i po niezwykle atrakcyjnych cenach.

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog
    Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
    Nie pokazuj więcej tego komunikatu