Strona główna » Blog » Czy konstrukcja domku drewnianego jest stabilna?

Czy konstrukcja domku drewnianego jest stabilna?

Data dodania: 13-09-2021 Wyświetleń: 2106
Domki drewniane, szczególnie jako domki letniskowe to obecnie jedne z częściej stawianych. Powodem tego jest w dużej mierze kwestia kosztów, związanych z postawieniem takiej konstrukcji jak również czas. Domek drewniany w porównaniu z domkiem murowanym wychodzi o wiele taniej, a czas jaki jest na to potrzebny jest o wiele krótszy. Co więcej obecnie stosowane technologie sprawiają, że letniskowe domki drewniane sprzedawane są jako te przeznaczone do samodzielnej konstrukcji, co większości kupujących nie sprawia problemu. Nie każdy jednak jest w stanie postawić domek murowany, do tego bowiem niezbędna jest odpowiednia wiedza, jak również doświadczenie. Jednak często osoby zainteresowane ich budową zadają pytanie o stabilność i trwałość takich drewnianych konstrukcji.

Trwałość drewnianych konstrukcji

Często można usłyszeć, że drewniane konstrukcje nie są tak stabilne jak murowane domki. Jednak jest to mylna opinia, bowiem odpowiednio wykonana konstrukcja jest w stanie sprostać warunkom atmosferycznym tak samo dobrze. Przede wszystkim istotne jest wybranie odpowiedniego drewna, które zapewnia trwałość wykonanego budynku. Wykorzystane do budowy domku powinny być właściwie wysuszone jak również zabezpieczone, między innymi przed grzybem i pleśnią. Rodzaj drewna, które stosuje się do budowy domków także nie pozostaje bez znaczenia, im twardsze drewno tym większa wytrzymałość konstrukcji. Ściany domków drewnianych wykonywane są w odpowiednich technologiach, które umożliwiają nie tylko odpowiednią trwałość, ale również zapewniają na przykład właściwą izolację cieplną ścian. Ważne jest także właściwe zestawienie wszystkich elementów, które składają się na konstrukcję domku. Jednak równie ważne jest zapewnienie właściwego podłoża pod postawienie domku.

Właściwe podłoże jako element trwałości konstrukcji

Podczas stawiania domku drewnianego niezbędne jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Bez względu na wielkość i rodzaj stawianej konstrukcji niezbędne jest wykonanie fundamentów, na których będzie ona postawiona. Im lepiej wykonana ława fundamentowa tym większa trwałość i zabezpieczenie całej konstrukcji. Wielu właścicieli domków letniskowych wskazuje, iż o wiele lepiej jest zainwestować nieco więcej w wykonanie mocniejszych fundamentów, co daje większą pewność trwałości domku. Właściwie wykonany fundament to nie tylko pewność właściwego podłoża pod postawienie domku, ale również odpowiednia ochrona konstrukcji przed wilgocią czy wpływem przymrozków. W przypadku wykonywania fundamentów są one zazwyczaj odpowiednio izolowane, na przykład poprzez zastosowanie odpowiednich folii izolacyjnych, dzięki czemu nie ulegają one niszczeniu przez wilgoć i inne czynniki.

Ochrona konstrukcji przed wilgocią i ogniem

W przypadku drewnianych konstrukcji często problemem, na który wskazują zainteresowane osoby jest także odpowiednie zabezpieczenie jej przed ogniem czy wilgocią. Te dwa czynniki mogą mieć bowiem najbardziej destrukcyjny wpływ na całą konstrukcję. Jeśli chodzi o ochronę przed ogniem, to poza stosowaniem odpowiednich środków chemicznych wykorzystuje się również specjalne opracowane technologie wykonywania na przykład odpowiednie fazowanie krawędzi, które uniemożliwia rozprzestrzenianiu się ognia. Często także stosuje się odpowiednie techniki klejenia drewna co sprawia, że jest ono znacznie bardziej odporne nie tylko na ogień, ale również na pęknięcia i inne uszkodzenia. Gdy chodzi o jak najlepszą ochronę przed wilgocią tutaj również bardzo często stosuje się przede wszystkim odpowiednie środki chemiczne, które uniemożliwiają wnikaniu jej do wnętrza drewna. Aby zapewnić jak najlepszą ochronę całego domku, warto jest wykorzystać wiele środków i technologii, aby zapewnić jak najlepszą trwałość na wiele lat. obecnie ze względu na możliwość stosowania oraz bardziej nowoczesnych technologii koszty związane z zabezpieczaniem takich konstrukcji przed wpływem różnorodnych czynników są coraz przystępniejsze. Ponadto producenci domków drewnianych doskonale wiedzą, jak ważne jest to dla klientów zainteresowanych ich produktami i właściwe zabezpieczenie konstrukcji jest obecnie standardem.

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog
    Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
    Nie pokazuj więcej tego komunikatu