Strona główna » Blog » Czy możemy czuć się bezpiecznie w domku drewnianym?

Czy możemy czuć się bezpiecznie w domku drewnianym?

Data dodania: 14-08-2020 Wyświetleń: 940
Nie bez powodu ludzie boją się połączenia drewna i ognia. Historycznie drewno było głównym materiałem konstrukcyjnym w wielu miejscach na świecie, całe miasta budowano z drewna. Archiwa przechowują wiele zapisów o miastach, które spłonęły w różnych momentach historycznych. Ta pamięć jest głęboko zakorzeniona w ludzkich umysłach nawet dzisiaj i wiele osób zastanawia się, czy może czuć się bezpiecznie w drewnianym domku letniskowym.

Niektórzy wciąż twierdzą, że w drewnianych domkach częściej wybuchają pożary. Dogłębne badania i analizy pokazują, że większość pożarów domów drewnianych ma miejsce w nieuporządkowanych budynkach mieszkalnych i w zniszczonych, porzuconych domkach letniskowych lub szałasach, a nie w nowoczesnych konstrukcjach. Budynki te nie zostały zbudowane z zachowaniem środków ostrożności w zakresie bezpieczeństwa pożarowego, a ludzie często działają bezmyślnie i lekkomyślnie bez uwzględnienia czynnika zagrożenia pożarowego. Na przykład kraje skandynawskie budują nawet ośmio poziomowe drewniane budynki mieszkalne, co wyraźnie świadczy o tym, że drewno jest materiałem ognioodpornym przy odpowiedniej obróbce.
 

Jak bezpieczne jest drewno?

Aby coś się zapaliło, wymaga trzech głównych elementów. Pierwszym składnikiem jest paliwo - w tej konkretnej dyskusji jest to samo drewno. Drugim składnikiem jest tlen lub utleniacz, który umożliwia spalanie płomienia. Ostatni element to źródło zapłonu, którym może być wszystko, np. usterka instalacji elektrycznej. Ważnym czynnikiem bezpieczeństwa przeciwpożarowego drewna jest jego wilgotność. Drewno nigdy nie jest całkowicie suche, nawet po suszeniu komorowym. Ta wyjątkowa właściwość drewna ma korzystny wpływ na bezpieczeństwo przeciwpożarowe, co sprawia, że nie pali się tak łatwo. Dodatkowo strugane drewno stosowane w naszych domkach letniskowych jest bardziej odporne na ogień. Płomienie ślizgają się po jego gładkiej powierzchni, co utrudnia szybkie spalanie, ogranicza rozprzestrzenianie się ognia i minimalizuje powstałe straty. To wszystko w połączeniu z odpowiednimi środkami konserwującymi gwarantuje bezpieczeństwo.

 

Trwałość konstrukcji

Kolejną ważną kwestią jest trwałość drewnianych konstrukcji. Należy pamiętać, że odpowiednio wyselekcjonowane deski są niezwykle trwałym materiałem budowlanym. Nowoczesne technologie pozwalają budować drewniane domy, które przetrwają wieki. Co będzie dla wielu osób zaskakujące, drewniana konstrukcja jest bezpieczniejsza niż metalowa w przypadku pożaru. Metal jest doskonałym przewodnikiem ciepła i szybko się nagrzewa, gdy osiągnie od 300 do 400 stopni, ulega deformacji i konstrukcja zawodzi. Konstrukcje drewniane mogą wytrzymać wyższe temperatury. Podczas pożarów, gdy temperatura osiąga 1000 stopni, wnętrze drewnianej konstrukcji nigdy nie osiągnie więcej niż 100 stopni, o ile wewnętrzne warstwy drewna nadal utrzymują wilgoć. To sprawia, że ​​dom drewniany jest bezpieczniejszy do ewakuacji w razie wypadku, a pożar można ugasić, zachowując konstrukcję budynku.

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog
    Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
    Nie pokazuj więcej tego komunikatu