Strona główna » Blog » Czy można mieć domek letniskowy bez pozwolenia?

Czy można mieć domek letniskowy bez pozwolenia?

Data dodania: 16-08-2020 Wyświetleń: 767
Kiedy mamy małą działkę przy lesie, pod miastem, nad jeziorem lub w górach możemy chcieć zbudować tam domek letniskowy. Z łatwością wyobrażamy sobie, jak siedzimy na tarasie w wygodnym fotelu z książką, obserwujemy zachód słońca czy urządzamy grilla dla przyjaciół. Jednak myśl o załatwianiu pozwoleń na budowę w urzędach może zniechęcać. Czy można mieć drewniany domek bez pozwolenia?

Pozwolenie na budowę a zgłoszenie

Jeżeli chcemy postawić jakiś budynek na naszej działce, nie możemy tego zrobić ot tak. Niezbędne jest poinformowanie o tym odpowiedniego urzędu. Prawo przewiduje, że można to zrobić na dwa sposoby – uzyskując pozwolenie na budowę lub robiąc zgłoszenie.

Pozwolenie na budowę dotyczy większości budynków i niestety wymaga wielu formalności. Musimy zebrać odpowiednią dokumentację, która jest niemała, a dodatkowo będziemy oczekiwali na pozwolenie, co może zająć do 65 dni. Na całe szczęście w przypadku domku na działce możemy zdecydować się na zgłoszenie.

Domki letniskowe możemy budować na podstawie zgłoszenia do urzędu, co jest znacznie prostszym rozwiązaniem. Jedyną dokumentacją, jaką składamy, jest oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością, na której chcemy budować, oraz rysunki przedstawiające wygląd budynku, a także jego usytuowanie na działce. Robi się to na specjalnym formularzu, który otrzymamy w urzędzie, ale możemy go też pobrać przez Internet. Kiedy go złożymy, w starostwie powiatowym lub w urzędzie miasta, w ciągu 21 jeden dni otrzymamy decyzję. Przy czym w tym przypadku nie otrzymujemy zgody. Urząd skontaktuje się z nami jeżeli będzie chciał nas wezwać do uzupełnienia dokumentacji lub wyrazi sprzeciw do zgłoszenia. Zazwyczaj jednak się nie kontaktuje, a to oznacza, że możemy postawić swój wymarzony drewniany domek.
 

Jakie warunki musi spełnić domek letniskowy, by nie potrzebować pozwolenia?

Nie każdy budynek możemy zbudować, jedynie opierając się na zgłoszeniu. Wymagane jest tutaj spełnienie odpowiednich kryteriów, nie są one jednak skomplikowane. Przede wszystkim domek letniskowy musi być parterowy i wolnostojący, a jego powierzchnia może mieć maksymalnie 35 m2. Jednocześnie liczba wakacyjnych domków nie może przekraczać jednego na 500 m2 działki.

Domek musi być parterowy, więc wszystkie konstrukcje z mieszkalnym poddaszem nie spełniają tego kryterium. Jednak jeżeli w naszym domku znajduje się antresola, to już spełnia on wymagania prawne.

Budynek wolnostojący to taki, który ma samodzielną konstrukcję i nie jest połączony z innym obiektem budowlanym, więc drewniane domki spełniają te kryteria bez problemu.

Warto wiedzieć, że kiedy stawiamy domek z tarasem na podstawie zgłoszenia do urzędu, nasza działka nie musi mieć uzbrojenia, czyli mieć dostępu do energii elektrycznej, wody czy kanalizacji, co jest obowiązkowe w przypadku pozwoleń na budowę. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by takie podłączenie w przypadku domku letniskowego zrobić.

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog
    Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
    Nie pokazuj więcej tego komunikatu