Strona główna » Blog » Czy można mieszkać w domku drewnianym przez cały rok?

Czy można mieszkać w domku drewnianym przez cały rok?

Data dodania: 13-09-2021 Wyświetleń: 3949
Drewniane domki to od wielu lat jedne z częściej wybieranych, zwłaszcza jako domki letniskowe. Powodem jest przede wszystkim ich bardzo atrakcyjna cena oraz szybkość montażu. Oczywiście bez problemu można również znaleźć oferty dużych domów mieszkalnych wykonanych z drewna, które również spełniają wszystkie oczekiwania klientów.

Drewniane domki jako domki letniskowe

Drewniane domki bardzo często są wybierane jako domki letniskowe. Są to zazwyczaj nieduże budynki, wiele z nich nie przekracza powierzchni 35 metrów kwadratowych, ponieważ wówczas nie ma konieczności uzyskiwania pozwolenia na budowę, jeśli spełniono także inne warunki. Jednak ustawa definiuje te, które mogą być w taki sposób postawione. Wprawdzie w ustawie nie ma określenia domku letniskowego, jest jednak określone, iż domki, które mogą być stawiane bez zezwolenia muszą być budynkami przeznaczonymi do rekreacyjnego korzystania z nich. Ponadto muszą być budowlami samodzielnymi oraz parterowymi jak również ich wysokość nie może przekraczać 2,2 m. W większości takie właśnie domki są wybierane na letniskowe. Jednak jeśli ktoś po jakimś czasie zdecyduje się na przekształcenie ich na domy mieszkalne, czyli całoroczne, wówczas nie jest to niemożliwe. Można bowiem tego dokonać, zgłaszając taką chęć we właściwym urzędzie. Należy jednak pamiętać o tym, że całoroczny dom mieszkalny musi spełniać pewne warunki, jak na przykład posiadanie instalacji kanalizacyjnej czy grzewczej, odpowiednio wykonanej. Dlatego jeśli domek letniskowy ich nie posiadał, konieczne będzie wykonanie odpowiednich prac adaptacyjnych, aby wszystkie warunki przewidziane dla domu mieszkalnego zostały spełnione. Takich adaptacji jest sporo, wiele osób zwłaszcza tych którzy już nie muszą pracować na przykład z powodu osiągnięcia wieku emerytalnego często decyduje się przenieść do posiadanego domku letniskowego na stałe. Taka zmiana jest konieczna wówczas także ze względów administracyjnych, w domku letniskowym bowiem nie można się zameldować, nie może on także stanowić miejsca stałego zamieszkania bez przeprowadzania takich prac.

Dom drewniany jako dom mieszkalny

Oczywiście bez problemu można zdecydować się od razu na dom drewniany stawiany jako całoroczny dom mieszkalny. Drewno jest materiałem bardzo korzystnie wpływającym na zdrowie, zapewnia bowiem dobre warunki zarówno zimą jak i latem. O wiele lepiej niż mury reguluje bowiem ciepło, jak również wilgotność powietrza w pomieszczeniach. Drewniane domy całoroczne są tak samo wytrzymałe jak murowane, nie ma problemu z ich postawieniem jak również utrzymywaniem. Jednak jeśli dom od razu jest budowany jako całoroczny, często jego ściany są znacznie grubsze niż w domkach letniskowych. Jeśli bowiem dom ma być budynkiem piętrowym lub posiadać poddasze użytkowe wówczas zasadne jest, aby ściany dolnych kondygnacji były mocniejsze, zapewniając całej budowli znacznie lepszą trwałość i stabilność. Ponadto zazwyczaj, gdy chodzi o całoroczne domy drewniane ich fundamenty są mocniejsze i większe. Nawet jeśli mowa o całorocznych domach drewnianych często ich koszt jest znacznie niższy niż murowanego domu o porównywalnej wielkości. To jeden z wielu powodów, dla których inwestorzy decydują się na wybór domów drewnianych. Domy drewniane są również często wybierane ze względu na ich wygląd. Po postawieniu zazwyczaj z zewnątrz nie są one ocieplane, pozostawiane są widoczne drewniane belki, które nadają mu niecodziennego uroku. Zwłaszcza na działkach, które znajdują się w otoczeniu drzew taki dom będzie prezentował się znacznie lepiej niż dom murowany. Czas, jaki jest potrzebny na postawienie domu z drewna również często bywa czynnikiem decydującym. Obecnie bardzo popularne stają się tak zwane domy szkieletowe, które na placu budowy montowane są z gotowych półfabrykatów. Postawienie takiego domu zajmuje często tylko kilka dni, co nie jest możliwe do uzyskania w przypadku domów murowanych. Dlatego też nie dziwi fakt, że z każdym rokiem rośnie zainteresowanie takimi właśnie, drewnianymi budynkami.

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog
    Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
    Nie pokazuj więcej tego komunikatu