Strona główna » Blog » Czy można mieszkać w domku letniskowym?

Nasze hity

Szukaj

Czy można mieszkać w domku letniskowym?

Data dodania: 23-08-2019 Wyświetleń: 9681

Nieduży domek usytuowany w malowniczej okolicy to marzenie wielu rodzin, niektóre z nich idą o krok dalej - upatrują w domkach letniskowych szansy na całoroczne mieszkanie. Ale czy można mieszkać w domku letniskowym legalnie? Jest to możliwe, choć wiele zależy od miejscowych planów zagospodarowania. W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na wszelkie pytania i wątpliwości, które trapią przyszłych właścicieli całorocznych domków letniskowych.



alt

Jakie zalety ma całoroczny domek letniskowy?

Zacznijmy od najprostszego pytania: czy domek letniskowy jest budynkiem mieszkalnym? Oczywiście, domek rekreacyjny może z powodzeniem pełnić funkcje mieszkalne. Wybór tego rozwiązania ma liczne zalety:

  • nakłady finansowe na budowę domku letniskowego są dużo niższe niż w przypadku zwyczajnego domu mieszkalnego;
  • czas budowy jest zdecydowanie krótszy;
  • zimą drewniane domki szybko się nagrzewają i długo utrzymują ciepło, a latem zapewniają przyjemny chłód;
  • producenci oferują przepiękne, gotowe projekty dopasowane do indywidualnych oczekiwań klienta. Wystarczy wybrać najlepszy projekt i w ciągu kilku tygodni będziesz mógł cieszyć się własnym, drewnianym domkiem rekreacyjnym.

Jak widać całoroczny domek z drewna na wiele zalet, których nie posiadają domy murowane. Niestety w przypadku, gdy chcemy legalnie mieszkać w domku letniskowym musimy dopełnić formalności podobnych do klasycznych obiektów mieszkaniowych. 

Domek sezonowy czy całoroczny - czym się różnią?

Decydując się na zakup domku lub działki, na której postawimy nasz wymarzony dom, należy dokładnie przemyśleć przeznaczenie takiego budynku. Jeżeli domek będzie pełnił funkcję rekreacyjną podczas letniego wypoczynku, zdecyduj się na domek sezonowy. Klasyczny domek letniskowy nie musi być na stałe osadzony w gruncie, a jego budowa jest dużo tańsza i prostsza formalnie. 

Gdy domek letniskowy jest budynkiem mieszkalnym należy go trwale osadzić na fundamentach, odpowiednio ocieplić i podpiąć do kompletu przyłączy. Z taką budową wiąże się również konkretna procedura prawna. Jeżeli chcemy legalnie mieszkać w domku letniskowym musimy sprawdzić miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. Gdy w planie zapisano, że działka jest przeznaczona pod budowę obiektu letniskowego (inaczej rekreacyjnego), nie mamy możliwości ubiegania się o pozwolenie na budowę całorocznego domku letniskowego (obiektu mieszkalnego).

Jaki podatek zapłacę, mieszkając w domku letniskowym?

Ustalenie właściwej stawki podatkowej odbywa się na podstawie dokumentacji budowlanej, w której jasno zapisano czy domek letniskowy jest budynkiem mieszkalnym czy niemieszkalnym. Klasyfikacja domu letniskowego jest bardzo ważną decyzją dla jego właścicieli, od niej zależy jak duży podatek naliczy nam gmina. Jeżeli obiekt zostanie uznany za budynek mieszkalny zapłacimy podatek od nieruchomości mieszkalnych, którego maksymalna wartość w 2019 roku to 75 gr/m². W przypadku gdy domek letniskowy zostanie sklasyfikowany jako “pozostały budynek niemieszkalny” podatek będzie nawet dziesięciokrotnie wyższy, maksymalnie może wynieść 7,62 zł/m².

Planując budowę całorocznego domku warto z uprzedzeniem zadbać o odpowiednią dokumentację i dokładnie sprawdzić przeznaczenie działki. Tylko wtedy będziemy mieć pewność, że nasz nowo powstały domek letniskowy jest budynkiem mieszkalnym i będzie nam służył przez 365 dni w roku.

Jeżeli sprawy formalne masz już za sobą i szukasz solidnego, taniego i ciekawego wizualnie całorocznego domu z drewna koniecznie zapoznaj się z naszą bogatą ofertą online.


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog
    Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
    Nie pokazuj więcej tego komunikatu