Strona główna1 » Blog2 » Czy warto ubezpieczyć domek letniskowy?

Szukaj

Nasze hity

Czy warto ubezpieczyć domek letniskowy?

Data dodania: 28-04-2018 Wyświetleń: 134

Domek letniskowy zdecydowanie sprzyja relaksowi i odpoczynkowi w miejscu otoczonym przyrodą. Niestety tego typu budowle, tak samo, jak domy i mieszkania, narażone są na liczne zniszczenia. Nie każdy właściciel zdaje sobie jednak sprawę z tego, że odpowiednie ubezpieczenie domku letniskowego należy do niezbędnych wydatków. Tylko czy warto wykupić polisę na taką nieruchomość?alt

Korzyści ubezpieczenia domku letniskowego

Domki letniskowe się zazwyczaj mniej trwałe i rzadko nadzorowane przez właścicieli, dlatego bardzo istotne jest otoczenie ich dodatkową ochroną. Takie zabezpieczenie domku letniskowego pozwala przede wszystkim na odzyskanie mienia, zniszczonego w wyniku pożaru lub zalania. To rozwiązanie z pewnością przydało się jednemu z naszych klientów, który wykupił polisę na zamówiony u nas domek letniskowy. Po trzech latach użytkowania obiekt uległ zniszczeniu w wyniku nieszczęśliwego wypadku, w związku z czym klient otrzymał odszkodowanie, które ponownie przeznaczył na wykonanie domku letniskowego w naszej firmie.

Wymagania firm ubezpieczeniowych

Aby wykupić ubezpieczenie domku letniskowego, musi on spełniać kilka wymagań, które zostały określone w przepisach prawa budowlanego. Budowla powinna być obiektem budowlanym, czyli mieć fundamenty i być trwale związana z gruntem, na którym się znajduje. Z tego względu nie będziemy mogli ubezpieczyć domków w stylu holenderskim. W ramach polisy domku letniskowego, wykorzystywanego jedynie do celów rekreacyjnych, ochronie nie podlegają elementy zewnętrzne, takie jak oczka wodne, lampy, rzeźby, rośliny czy hamaki. Ubezpieczenie obiektu całorocznego obejmuje zabezpieczenie ogrodzenia, przynależnych budynków i wyposażenie ogrodu. Firmy ubezpieczeniowe mogą nam zaproponować wiele dodatkowych pakietów, pozwalających na dostosowanie polisy do naszych indywidualnych potrzeb. Przy wyborze ubezpieczenia domku letniskowego, warto jednak wziąć pod uwagę zakres jego ochrony. Może się okazać, że szkody powstałe wskutek kradzieży, do której doszło w wyniku naszego zaniedbania (np. brak odpowiedniego zabezpieczenia domku pod naszą nieobecność) nie zostaną pokryte przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Niektóre firmy mogą nam też odmówić wypłaty świadczenia z powodu złej konserwacji instalacji elektrycznej lub zaprószenia ognia.

Odpowiednio zadbany domek letniskowy sprawi, że żaden właściciel nie będzie miał problemów z uzyskaniem odszkodowania za zniszczone mienie. Niemniej jednak warto zastanowić się nad dodatkową prewencją we własnym zakresie. Przykładowo możemy wynająć agencję ochrony lub poprosić o dozór sąsiadów podczas naszej nieobecności. Większa ilość zabezpieczeń przekłada się na niższą kwotę ubezpieczenia domku letniskowego. Ubezpieczyciele nagradzają swoich klientów zniżkami, dlatego warto pomyśleć o dodatkowej ochronie naszej działki.

Ile kosztuje polisa ubezpieczeniowa domku letniskowego?

O ostatecznej wartości składki ubezpieczenia domku letniskowego decyduje wiele czynników, w tym suma ubezpieczenia, okres ubezpieczenia i konstrukcja budynku objętego ochroną. Istotnym aspektem, mającym duży wpływ na składkę polisy, jest zakres ubezpieczenia. Możemy bowiem zdecydować się na ubezpieczenie samego domku letniskowego, ale też wykupić polisę obejmującą dodatkowo ochronę wyposażenia budynku lub innych obiektów znajdujących się na naszej działce. Co ciekawe, cenę ubezpieczenia domku letniskowego możemy też obniżyć, dzięki posiadanej polisie na życie czy samochodu. Właściciele domków letniskowych mogą skorzystać z oferty takich towarzystw ubezpieczeniowych jak m.in. PZU, Ergo Hestia, Warta, Uniqa. Za polisę ubezpieczeniową drewnianego domku letniskowego o wartości 50 000 zł, który położony jest w centralnej Polsce, możemy zapłacić ok. 385 zł rocznie. Nieco więcej kosztować może nas ubezpieczenie domku drewnianego na Podhalu o wartości 100 000 zł. Wybierając tego typu polisę, musimy liczyć się z kosztem nawet 1300 zł rocznie.Ubezpieczenie murowanego domku letniskowego o wartości 150 000 zł pod Wyszkowem mieści się natomiast w zakresie cenowym 200-2000 zł rocznie. Warto jednak pamiętać, że są to przybliżone wysokości składek, dlatego nie powinniśmy się nimi dosłownie sugerować, ponieważ nie uwzględniają one ani zakresu ubezpieczenia, ani danych na temat przedmiotu polisy.


Przejdź do strony głównej