Strona główna » Blog » Czym różni się domek letniskowy od całorocznego?

Czym różni się domek letniskowy od całorocznego?

Data dodania: 11-09-2021 Wyświetleń: 6606
Domek letniskowy, domek całoroczny, domek mieszkalny… Te pojęcia często są stosowane zamiennie, jednakże każde z nich oznacza coś innego. Warto więc znać różnice pomiędzy nimi, przede wszystkim ze względu na fakt, iż każdy z domków ma inne przeznaczenie. To zaś narzuca często sposób wznoszenia czy inne możliwości dotyczące budowy lub jego użytkowania.

Domek letniskowy w przepisach

Jeśli mowa o domku letniskowym warto zauważyć, że przepisy budowlane nie zawierają takiej definicji. Jest tylko mowa o domku przeznaczonym do rekreacyjnego użytkowania. Zazwyczaj tak właśnie rozumie się domek letniskowy. Przepisy wskazują, że tego typu domki mogą być stawiane bez pozwolenia na budowę jeśli nie przekraczają określonej przepisami wielkości 35 metrów kwadratowych zabudowy. Ponadto domki nie mogą mieć pomieszczeń wyższych niż 2,2 metra oraz muszą to być budynki parterowe. Jeśli domek ma inne parametry wówczas niezbędne jest uzyskanie odpowiedniego pozwolenia na budowę. Domek letniskowy, jak sama nazwa pozwala się domyślać wykorzystywane są zazwyczaj w okresie letnim. Oczywiście to, kiedy jego właściciele w nim wypoczywają uzależnione jest często od jego lokalizacji. Domki w górach bowiem znacznie częściej odwiedzane są w sezonie zimowym, kiedy to warunki do uprawiania sportów zimowych są najlepsze.

Czym jest prawnie dom całoroczny

W odróżnieniu od domku letniskowego przepisy w przypadku domu całorocznego donoszą się zazwyczaj do domu mieszkalnego. Jest to budynek, który ma służyć zaspokojeniu potrzeb mieszkalnych. Tutaj konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę, jednak nie ma ograniczeń wielkości jak w przypadku wznoszenia domku letniskowego na zgłoszenie. Należy jednak pamiętać, iż dom tego typu musi być pobudowany zgodnie z przepisami jak również być wyposażony w odpowiednio wykonane instalacje, takie jak kanalizacja czy ogrzewanie. To, czy na danym terenie można postawić tego typu dom zazwyczaj reguluje plan zagospodarowania przestrzennego. W niektórych rejonach kraju, szczególnie tych lubianych przez turystów ze względu na ochronę środowiska dopuszcza się wyłącznie stawianie domków letniskowych. Jeśli taki plan nie został sporządzony, wówczas należy wystąpić o tak zwane warunki zabudowy oraz pozwolenie na budowę. Na pewno taki domek daje znacznie więcej wygody, może mieć bowiem więcej niż jedną kondygnację jak również znacznie większą powierzchnię.

Całoroczny letniskowy – są takie domki?

Jednakże przepisy sobie, a życie sobie. Często właściciele swoje domki letniskowe określają jako całoroczne. Co zazwyczaj jest rozumiane pod takim pojęciem? Często w tej sytuacji są to domki letniskowe, czyli o niezbyt dużej powierzchni i postawione na terenach rekreacyjnych, jednakże dostosowane tak, aby można było w nich wypoczywać przez cały rok. Zazwyczaj osoby, które wynajmują domki w taki właśnie sposób przygotowują je na wynajem. Najczęściej oznacza to przede wszystkim odpowiednio zainstalowane ogrzewanie, które daje możliwość uzyskania odpowiedniej temperatury w domku bez względu na porę roku. Często w takich domkach znajduje się także pełnowymiarowa łazienka, dając komfort korzystania z niego.

Które domki są popularne

Jeśli chodzi o popularność to można powiedzieć, że zarówno małe domki letniskowe, jak też większe całoroczne cieszą się podobnym zainteresowaniem. Wprawdzie w przypadku tych ostatnich trzeba się liczyć z większymi kosztami jego budowy między innymi ze względu na konieczność uzyskania pozwolenia. Jednakże opcja umożliwiająca stawianie domku o większej powierzchni często jest tym elementem, który sprawia że inwestorzy podejmują taką właśnie decyzję. Co ciekawsze, właściciele domków letniskowych bez problemu mogą je przekształcić w całoroczne. Aby było to możliwe należy zgłosić taką chęć w odpowiednim urzędzie. Często jednak, aby było to możliwe należy wykonać prace adaptacyjne, które sprawią, że domek letniskowy będzie spełniał warunki dla domu mieszkalnego określone we właściwych przepisach. Decyzja co do wyboru rodzaju domku zależy wyłącznie od właściciela, jeśli nie stoją na temu możliwości budowy zgodnie z planem zagospodarowania.

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog
    Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
    Nie pokazuj więcej tego komunikatu