Strona główna » Blog » Domek letniskowy, a pozwolenie na budowę

Domek letniskowy, a pozwolenie na budowę

Data dodania: 31-07-2019 Wyświetleń: 2364

Chcesz postawić na działce domek letniskowy i zastanawiasz się, czy jest potrzebne pozwolenie na budowę? Zapoznaj się z naszym poradnikiem i dowiedz się, na jaki budynek się zdecydować, by uniknąć nadmiaru formalności. Istnieją bowiem domki letniskowe, które można wybudować bez pozwolenia - wówczas konieczne jest jedynie zgłoszenie. Kogo trzeba powiadomić o budowie domku i jakie warunki należy spełnić?



alt

Czym jest domek letniskowy?

Dom letniskowy to budynek rekreacji indywidualnej, jednak przepisy Ustawy - Prawo budowlane w żaden sposób nie definiują tego pojęcia. Przyjmuje się, że domek letniskowy to budynek, który można wykorzystywać do okresowego wypoczynku. Dlatego też nie można w nim mieszkać w sposób legalny przez cały rok (do takiego użytkowania przeznaczone są budynki mieszkalne). Przepisy wyróżniają dwa rodzaje domków letniskowych - te, które można postawić, jedynie zgłaszając taki zamiar do odpowiedniego urzędu, i takie, które wymagają pozwolenia na budowę.

Jakie warunki trzeba spełnić, by wybudować domek bez pozwolenia na budowę?

Budowa domku letniskowego bez pozwolenia, jedynie na zgłoszenie, jest znacznie prostsza i przede wszystkim szybsza. Wymaga mniej formalności - m.in. nie trzeba zlecać stworzenia projektu budowlanego i inwestować w uzbrojenie działki w media. Jakie warunki należy spełnić, by wybudować domek bez ubiegania się o pozwolenie na budowę? Budynek powinien:

  • być parterowy i wolnostojący,
  • mieć maksymalną powierzchnię 35 m2.

Ponadto liczba domków letniskowych nie może przekraczać jednego na 500 m2 powierzchni działki. Wszystkie domki letniskowe, które nie spełniają tych warunków (np. mają więcej niż 35 m2), można wybudować jedynie z pozwoleniem na budowę. Będzie ono również potrzebne, gdy Twoja działka ma mniej niż 500 m2 lub jeśli na działce o powierzchni pomiędzy 500 a 1000 m2 chcesz wybudować drugi domek.

Przepisy nie wyjaśniają dokładnie, co oznaczają określenia “parterowy” i “wolnostojący”, dlatego definicje wynikają z orzecznictwa Naczelnego Sądu Administracyjnego. Budynek wolnostojący to obiekt o samodzielnej konstrukcji, który nie jest połączony w żaden sposób z innym obiektem budowlanym. Domek letniskowy jest parterowy wówczas, gdy ma jedną kondygnację. NIe spełnią tego warunku domki letniskowe wyposażone w poddasze użytkowe. W domku letniskowym można jednak zaaranżować antresolę. Warto podkreślić, że działka, na której chcemy postawić domek letniskowy bez pozwolenia na budowę, nie musi być uzbrojona, tj. nie musi posiadać dostępu do energii elektrycznej, wody i kanalizacji (chyba że inaczej stanowią warunki zabudowy).

Budowa domku na zgłoszenie również wymaga spełnienia pewnych formalności

Jakie formalności trzeba spełnić, by wybudować domek letniskowy na zgłoszenie, bez pozwolenia na budowę? Przede wszystkim do urzędu należy dostarczyć:

  • oświadczenie o posiadaniu prawa do dysponowania nieruchomością, na której chcemy postawić domek letniskowy,
  • rysunki przedstawiające wygląd budynku i jego usytuowanie na działce.

Zgłoszenia dokonuje się na urzędowym formularzu, który można otrzymać we właściwym urzędzie lub pobrać z jego strony internetowej. W zgłoszeniu należy określić termin rozpoczęcia prac, ich zakres oraz sposób wykonania.

Właściwym urzędem jest starostwo powiatowe lub urząd miasta (gdy budujesz domek na terenie miasta na prawach powiatu). W ciągu 21 dni urząd może:

  • przyjąć zgłoszenie,
  • wezwać Cię do uzupełnienia dokumentacji,
  • wydać sprzeciw do zgłoszenia.

Co jeszcze warto sprawdzić? Czy na danym terenie obowiązuje plan zagospodarowania przestrzennego. Jeśli istnieje, musi zakładać zabudowę letniskową lub rekreacyjną. Dodatkowo może zawierać inne obostrzenia dotyczące np. wyglądu budynków, wysokości zabudowy czy kąta nachylenia połaci dachu. Jeśli planu zagospodarowania przestrzennego nie ma, a chcesz wybudować domek letniskowy na zgłoszenie, powinieneś dowiedzieć się w starostwie lub urzędzie miasta, czy powinieneś ubiegać się o decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

Domek letniskowy wybudowany bez pozwolenia na budowę może być znakomitą opcją dla osób mieszkających w centrum miasta, które chcą szybko i niewielkim kosztem stworzyć sobie oazę w zaciszu zieleni, nad jeziorem lub w bliskości lasu. Chcesz znaleźć gotowy domek letniskowy, który nie wymaga pozwolenia, a jedynie zgłoszenia we właściwym urzędzie? Poznaj nasze propozycje drewnianych domków na sprzedaż.

Przykładowe domki bez pozwolenia z naszej oferty:


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog
    Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
    Nie pokazuj więcej tego komunikatu