Strona główna » Blog » Ile kosztuje domek drewniany w 2021 roku?

Ile kosztuje domek drewniany w 2021 roku?

Data dodania: 11-09-2021 Wyświetleń: 506
Domki drewniane, szczególnie zaś nieduże domki letniskowe, cieszą się bardzo duża popularnością od wielu lat. Jednym z powodów, dla których taka popularność się utrzymuje są koszty związane z ich postawieniem. Nie można zapominać o tym, że nieduże domki letniskowe, jeśli spełniają określone w ustawie przepisy mogą być wzniesione bez pozwolenia, a jedynie na zgłoszenie. To znacznie ogranicza koszty związane z jego postawieniem, jak również czas, który jest na to potrzebny.

Budowa domku drewnianego – jakie koszty się z tym wiążą

Zazwyczaj inwestorzy rozważając budowę domku drewnianego biorą pod uwagę sporo rzeczy, jak chodzi o koszty składające się na całość. Jedną z podstawowych jest na pewno cena samego domku. Na nią składa się koszt materiałów koniecznych do jego wykonania, a także okien czy drzwi. Jednakże, aby można było domek postawić niezbędne są także odpowiednio wykonane fundamenty. Tutaj koszty ich realizacji uzależnione są przede wszystkim od przyjętej techniki ich wykonania oraz również od wielkości fundamentu. Do kosztów dolicza się także zazwyczaj koszty związane z wykończeniem domku.

Domek gotowy czy budowany samodzielnie

Sam domek można obecnie bez problemu kupić jako gotowy produkt lub zdecydować się na jego samodzielne wykonywanie na przykład z drewnianych bali. Zdaniem bardzo wielu osób znacznie korzystniejszą i przede wszystkim szybszą opcją jest kupno gotowego domku. Firmy, które zajmują się ich produkowaniem starają się sprostać wymaganiom klientów dostarczając domki drewniane wysokiej jakości za jak najbardziej przystępną cenę. Koszt zakupu takiego domku uzależniony jest najczęściej przede wszystkim od jego powierzchni, modelu czy ilości pomieszczeń wewnątrz. Najczęściej domki wykonuje się z drewna sosnowego, które w naszym kraju zalicza się do najtańszych. Biorąc pod uwagę domki letniskowe, które można stawiać bez zezwolenia, czyli o powierzchni zabudowy nieprzekraczającej 35 metrów kwadratowych ich cena waha się od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy. Najtańsze są domki przeznaczone do samodzielnego montażu, gdzie klient otrzymuje gotowe elementy do złożenia domku. Za cenę zbliżoną do 10 tysięcy złotych można zakupić taki domek, jednak trzeba pamiętać, iż nie zawsze w zestawie znaleźć można elementy do wykończenia wnętrza. Dlatego też te najtańsze to zazwyczaj konstrukcje do wykończenia wewnętrznego na własny koszt. Gotowy domek zawiera również dopasowane okna i drzwi, bywa jednak, iż producent daje możliwość zamówienia innych, dopasowanych do potrzeb klienta. Takie zmiany jednak najczęściej pociągają za sobą dodatkowe koszty. Domki, które są również wykończone wewnątrz są droższe, jednak także cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Powodem jest to, iż często koszt takiego domku jest niższy niż koszt zakupu domku bez wykończenia i wykonanie tych prac na własną rękę, kupując odpowiednie materiały. W takim przypadku wiele osób decyduje się zakupić domek, który montowany jest przez pracowników konkretnej firmy. W przypadku zakupu domku firmy bardzo często oferują usługę montażu w gratisie lub jest ona wykonywana znacznie taniej.

Wykończenie wnętrza i jego koszty

Decydując się na domek do samodzielnego wykończenia wnętrz jest na pewno znacznie więcej możliwości jego aranżacji. To zaś narzuca koszty, jakie będą się z tym wiązać. Dlatego też, rozpatrując koszt postawienia domku powinno się wszystkie koszty policzyć oddzielnie, czyli osobno zakup domku, osobno jego wykończenie i osobno postawienie fundamentów. Ponieważ z każdym rokiem przybywa firm zajmujących się produkowaniem drewnianych domków, nie dziwi fakt że ich ceny są dla klientów bardzo atrakcyjne. Konkurowanie za pomocą cen jest właśnie jednym ze sposobów przyciągnięcia uwagi zainteresowanych osób. 2021 rok nie przyniesie znaczących podwyżek cen domków drewnianych, ponieważ nie notuje się znaczących podwyżek materiałów stosowanych do ich produkcji niektórzy rokowali, iż stan pandemii wpłynie znacząco na ceny domków, jednakże takie rokowania były przedwczesne. Z pewnością więc każdy, kto poszukuje dla siebie odpowiedniego domku drewnianego nie powinien mieć problemu z jego zakupem.

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog
    Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
    Nie pokazuj więcej tego komunikatu