Strona główna » Blog » Jak długo może przetrwać domek letniskowy?

Jak długo może przetrwać domek letniskowy?

Data dodania: 11-09-2021 Wyświetleń: 2295
Domki letniskowe zalicza się do tych budynków, które z każdym rokiem cieszą się coraz większa popularnością. Stosunkowo niskie koszty związane z ich postawieniem oraz krótki czas potrzebny do realizacji takich inwestycji to jedne z głównych powodów zainteresowania nimi. W przypadku wielu rodzin koszt postawienia domku letniskowego zwraca się bardzo szybko, biorąc pod uwagę ile rodzina musiałaby wydać na wypoczynek w wynajmowanych domach czy hotelach. Najczęściej domki letniskowe stawiane są w miejscach, uznawanych za atrakcyjne pod względem turystycznym. W wielu takich rejonach ograniczone jest to warunkami zabudowy, które dopuszczają wyłącznie możliwość stawiania domków letniskowych, na przykład ze względu na bliskość terenów chronionych.

Trwałość drewnianego domku letniskowego

Dobrze wykonany domek letniskowy może być bardzo trwałą konstrukcją. Obecnie bowiem do ich stawiania wykorzystuje się nowoczesne technologie, których zadaniem jest także dbanie o to, aby po zestawieniu domki były jak najbardziej trwałe. Obecnie trwałość domków wykonanych z drewna jest porównywalna do trwałości tych murowanych. Najbardziej wytrzymałe są domki wykonane z całych bali, mają także niezwykle dobre właściwości cieplne. Istotne w zapewnieniu trwałości budowanego domku jest przede wszystkim właściwe zabezpieczenie wykorzystywanego do jego budowy drewna. Obecnie stosuje się do tego właściwie dobrane środki chemiczne, które wnikając w drewno wspomagają proces odpowiedniego zabezpieczenia.

Odpowiednie przygotowanie podłoża

Odpowiednie przygotowanie podłoża pod stawiany domek letniskowy jest tak samo ważne, jak właściwe przygotowanie drewna. Aby domek miał odpowiednią stabilność oraz aby konstrukcja była chroniona przed wpływem takich warunków atmosferycznych, jak na przykład mróz właściwe wykonanie fundamentów jest bardzo istotne. To, z czego powinny być one wykonane często zależne jest od samej konstrukcji domku, jego wielkości czy wagi. Istotny wpływ na wybór metody do wykonania fundamentów ma także rodzaj podłoża na którym domek będzie stawiany. Najbardziej trwałe są fundamenty wykonane w formie ławy betonowej, realizowanej z betonu o odpowiednich parametrach. Wprawdzie koszt wykonania takich fundamentów jest wyższy niż w przypadku innych dostępnych możliwości, jednakże z pewnością daje najlepsze efekty i daje odpowiednią trwałość budynku. Właściwa wielkość fundamentów powinna być dopasowana do wymiarów domku, najlepiej jeśli są nieco większe aby konstrukcja stabilnie się na nich utrzymywała.

Właściwe zestawienie domku – połowa sukcesu

Na trwałość domku letniskowego wpływa także jego właściwy montaż. Obecnie bez problemu można znaleźć na rynku domki przeznaczone do samodzielnego montażu. Zazwyczaj nie wymagają one zbyt wielkiego doświadczenia, jak również posiadania specjalistycznych narzędzi, a jedynie pomocy drugiej osoby i podstawowych narzędzi. Jeśli jednak ktoś nie czuje się na siłach, aby samodzielnie wykonać takie prace może skorzystać z usług montażu domków. Wiele firm, które zajmują się ich produkowaniem w sytuacji gdy klient zakupuje u nich domek oferuje możliwość zamówienia takiej usługi w bardzo przystępnej cenie. Po zestawieniu domek powinien być również odpowiednio zaimpregnowany specjalnymi preparatami pomimo tego, że często drewno wykorzystywane do jego budowy wcześniej również jest poddawane takim zabiegom. Daje to pewność, że konstrukcja będzie o wiele bardziej chroniona przed wpływem warunków atmosferycznych takich jak na przykład deszcz, śnieg czy wiatr. Szczególnie jeśli domek jest stawiany na terenach, gdzie takie warunki występują znacznie częściej. Wwrto o to zadbać w odpowiedni sposób. W czasie użytkowania domku ważne jest, aby na bieżąco dokonywać ewentualnych napraw, ponieważ może to prowadzić do sytuacji w których domek będzie ulegał dalszym uszkodzeniom. Co pewien czas warto także dokonywać zabiegów konserwacyjnych, bowiem nanoszona powłoka z czasem ulega degradacji i tym samym jej właściwości ochronne nieco się zmniejszają.

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog
    Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
    Nie pokazuj więcej tego komunikatu