Strona główna » Blog » Jak domki letniskowe wpływają na ekologię?

Nasze hity

Szukaj

Jak domki letniskowe wpływają na ekologię?

Data dodania: 24-08-2020 Wyświetleń: 915
Codziennie miliony osób podróżują, a w wakacje ten trend się nasila. Warto jednak zastanowić się jak bardzo nasz odpoczynek wpływa na środowisko i zasoby naturalne. Każdy człowiek powinien zdawać sobie sprawę, jak jego zachowanie wpływa na globalne ocieplenie i ekologię. Warto więc pochylić się nad tym, jak drewniane domki wpływają na przyrodę.

Jak wakacje wpływają na ekologię?

„Konsumpcja i środowisko 2012” to dokument Unii Europejskiej dotyczący ogólnej konsumpcji w Europie i jej konsekwencji dla środowiska. Według niego turystyka jest czwartą przyczyną zanieczyszczenia środowiska i produkcji CO2, zaraz po spożyciu paszy, życiu i transporcie. Noclegi pełnią w nim drugą główną rolę. Odpowiadają za prawie 21% emisji CO2 związanych z całym sektorem turystycznym (Źródło: raport UNWTO-UNEP 2008, Climate Change and Tourism). Te dane wcale nie są zaskakujące, ponieważ statystyczny hotel każdego dnia marnuje prawie 21 kW energii i 645 litrów wody na każdego gościa.

To oczywiście nie oznacza, że powinniśmy przestać podróżować. Jednak wybierając własny domek letniskowy, jesteśmy w stanie znacząco zmienić to, jak wpływamy na środowisko. Możemy oszczędzać wodę i prąd, wybierać ekologiczne rozwiązania i materiały. Pozwoli nam to odpocząć i zmniejszyć nasz ślad węglowy. Oczywiście pod warunkiem, że będziemy regularnie korzystać z naszego domu z tarasem.
 

Drewno – materiał ekologiczny

Drewniane domy letnie są wykonane z odnawialnego, zrównoważonego materiału budowlanego. Nie tylko ich ślad węglowy jest mniejszy niż w przypadku innych materiałów używanych w sektorze budowlanym, ale także zapewniają naturalną, zdrową i przytulną atmosferę.

Drewno jest nie tylko przyjazne dla środowiska, bo jest w 100% biodegradowalne. Jest również doskonałym naturalnym izolatorem, co stanowi ogromną zaletę zwłaszcza w przypadku wszystkich budynków, które planujemy używać przez cały rok, ponieważ ocieplenie konstrukcji drewnianej do bardzo wysokiej wartości izolacyjnej jest znacznie łatwiejsze niż zrobienie tego z materiałem przewodzącym ciepło, takim jak kamienie, cegły lub beton. Taka izolacja oznacza również mniejsze wydatki na chłodzenie latem i ogrzewanie zimą, co jest ekologiczne. Warto również pamiętać, że drewniane domki letniskowe doskonale wpasują się w każde środowisko naturalne, np. ogrody, bo same w sobie są wykonane z naturalnego materiału.
 

Jak sprawić, by domek letniskowy był bardziej ekologiczny?

Jeżeli chcemy zadbać o to, by nasz domek letniskowy był jak najbardziej ekologiczny, zadbajmy o to, by stosowane w nim rozwiązania też takie były. Wybierzmy energooszczędne żarówki, które będą zużywać mniej prądu. Wszystkie sprzęty również powinny być energooszczędne.

Wybierajmy również konstrukcje z kilkuletnią gwarancją i dbajmy o nie. Produkowanie nowych rzeczy jest zdecydowanie mniej ekologiczne niż troska o to, co już mamy. Drewno to niezwykle trwały materiał i przy odpowiedniej konserwacji może przetrwać setki lat, co każdy z nas może zaobserwować, chociażby patrząc na drewniane kościoły. Zadbajmy więc o to, by nasz letni domek służył nam i naszym najbliższym przez długi czas.

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog
    Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
    Nie pokazuj więcej tego komunikatu