Strona główna1 » Blog2 » Jak duży może być domek letniskowy?

Jak duży może być domek letniskowy?

Data dodania: 26-08-2020 Wyświetleń: 21 Domki wakacyjne wykonane z drewna mogą wyglądać bardzo różnie i pełnić wiele funkcji. Możemy je ustawić na działce nad jeziorem lub w górach, a nawet w naszym ogrodzie. Mogą służyć jako drewniany garaż, biuro, przydomowa siłownia bądź miejsce zabaw dla dzieci. Występują więc w bardzo różnych rozmiarach. Jak duży może być domek letniskowy?

Jakie są rozmiary domków letniskowych?

Zazwyczaj domki letniskowe możemy podzielić ze względu na wielkość na trzy rodzaje:
- Małe o powierzchni do 25 m2;
- Średnie o powierzchni od 25 m2 do 35 m2
- Duże o powierzchni powyżej 35 m2.

Najmniejsze konstrukcje idealnie sprawdzają się jako domki ogrodowe, konstrukcje na małych działkach rekreacyjnych bądź w niewielkich rodzinnych ogródkach działkowych. Zapewnią nam miejsce do odpoczynku i dodatkową przestrzeń do przechowywania.

Średniej wielkości domki wakacyjne idealnie sprawdzają się na podmiejskich działkach rekreacyjnych. Oferują więcej przestrzeni, więc są idealne dla rodzin z dziećmi lub jeżeli będziemy chcieli nocować znajomych.

Jeżeli zdecydujemy się na konstrukcję o powierzchni większej niż 35 m2, będziemy dysponowali już naprawdę dużą przestrzenią. Takie rozwiązanie może stworzyć dla nas jednocześnie miejsce do odpoczynku, jak i do realizacji naszych pasji bądź pracy. Dzięki temu możemy mieć komfortowy domek z tarasem, gdzie będziemy się relaksować, a z tyłu miejsce do majsterkowania lub garaż.
 

Na co zwrócić uwagę wybierając rozmiar letniego domku

Żeby wybrać odpowiedni rozmiar drewnianego domku, musimy przemyśleć, jakie będzie jego przeznaczenie. Ma być to konstrukcja, która będzie nam służyć przez wiele lat, warto więc przedyskutować sprawę ze wszystkimi członkami rodziny. Jeśli domek ma być garażem, gdzie chowamy samochód, zastanówmy się, czy nie przydałaby się nieco większa przestrzeń, by schować rowery dzieci lub zorganizować warsztat.

Jeżeli kupujemy domek z tarasem na działkę, przemyślmy, ile osób będzie tam wyjeżdżać na wakacje. Czy będziemy chcieli zapraszać znajomych? Warto również przemyśleć to, czy w naszym wakacyjnym domku będą gościć dzieci. Jeżeli tak, to zaplanujmy miejsce, gdzie będą mogły się bawić w deszczowe dni. Zorganizujmy też przestrzeń dla siebie. W zależności od tego jak będziemy chcieli wykorzystywać nasz domek letniskowy, jego rozmiar będzie inny.
 

Wielkość domku a pozwolenie na budowę

Wybierając rozmiar drewnianego domku, powinniśmy zadawać sobie sprawę, że jego wielkość będzie wpływać na to, czy będziemy musieli uzyskać pozwolenie na budowę. Jeżeli wybierzemy parterową konstrukcję wolnostojącą o wielkości do 35 metrów kwadratowych, do urzędu będziemy musieli jedynie złożyć zgłoszenie. Jeżeli w ciągu 21 dni nikt nie zgłosi sprzeciwu, to będziemy mogli postawić konstrukcję. Jednak jeżeli potrzebujemy większego budynku, to nie ograniczajmy się tylko ze względu na formalności. Jest to inwestycja na lata i powinna być dopasowana do naszych potrzeb. Po prostu w przypadku większych konstrukcji będziemy potrzebować pozwolenia na budowę.

Przejdź do strony głównej