Strona główna » Blog » Jak podłączyć prąd do działki letniskowej?

Jak podłączyć prąd do działki letniskowej?

Data dodania: 11-09-2021 Wyświetleń: 3134
Działki rekreacyjne są miejscami, na których ich właściciele zazwyczaj przebywają jedynie w czasie urlopu. Nie oznacza to jednak iż mają rezygnować z udogodnień takich jak na przykład możliwość korzystania z energii elektrycznej. W bardzo wielu przypadkach podłączenie do niej jest bardzo ważne, gdyż w związku z brakiem innych możliwości również ogrzewanie jest instalacją zasilaną energią elektryczną.

Jak podłączyć energię?

Aby móc korzystać z energii elektrycznej na działce rekreacyjnej trzeba w pierwszej kolejności zgłosić się do dostawców energii w celu wykonania przyłącza jak również podpisania umowy na dostawę prądu. Obecnie zainteresowane osoby mają pod tym względem kilka możliwości bowiem firm zajmujących się sprzedażą energii jest coraz więcej. A zazwyczaj konkurują między sobą cenami i ułatwieniami dla przyszłych klientów. W celu wykonania przyłącza należy przedstawić odpowiednie dokumenty, które w pierwszej kolejności potwierdzają prawo zgłaszającej do dysponowania daną działką. Do dokumentacji trzeba również dołączyć szkic sytuacyjny działki, z uwzględnieniem położenia na niej domku czy innych elementów. Powinny na nim również być zaznaczone sąsiadujące działki, co ułatwia firmie podjęcie decyzji o umiejscowieniu niezbędnych elementów infrastruktury jak również możliwościach przeciągnięcia instalacji do domku.

Jakie podłączenie wybrać

Dostawcy energii wykonują podłączenia w zależności od możliwości technicznych. W miastach często to klienci decydują, w jaki sposób chcą mieć podłączoną energię, jednakże w przypadku działek letniskowych często możliwości techniczne znajdujących się tam sieci określają możliwości podłączenia energii. Także koszty podłączenia związane są z jego rodzajem, zazwyczaj przyłącze napowietrzne jest nieco tańsze niż przyłącze kablowe. Koszty wykonania przyłącza uzależnione są także od odległości do najbliższego przyłącza. Firmy bowiem pobierają opłaty za każdy kolejny metr, jeśli odległość jest większa niż 200 metrów. Po wykonaniu prac klient musi się liczyć z koniecznością wniesienia tak zwanej opłaty przyłączeniowej, która obecnie wynosi kilkadziesiąt złotych. Koszty dostawy energii do działki rekreacyjnej
Poza samym wykonaniem przyłącza klienci muszą także zdecydować, jaką taryfę wybrać, jak chodzi o dostarczanie energii. Często dostawy oferują ich kilka, a klient w zależności od tego w jaki sposób korzysta z działki może wybrać najbardziej odpowiednią. Dostawcy oferują możliwość skorzystania na przykład z tak zwanych taryf weekendowych, gdzie w czasie weekendu stawki za zużywana energie ssą o wiele niższe. Zazwyczaj jednak w ciągu tygodnia są one wyższe niż w innych taryfach, warto więc dokładnie przekalkulować, co będzie najkorzystniejsze. Oczywiście nie można zapominać także o innych alternatywnych źródłach pozyskiwania energii elektrycznej, takich jak odnawialne źródła energii pozyskiwane ze słońca czy wiatru.

Odnawialne źródła energii

Odnawialne źródła energii cieszą się popularnością nie tylko w przypadku domów mieszkalnych ale również jak chodzi o domki letniskowe. Wprawdzie koszt ich wykonania jest spory, jednakże mogą one zminimalizować koszty związane z energią elektryczną do zera. Ponadto obecnie przepisy obowiązujące w tej kwestii sprawiają, że dostawcy odkupują nadmiar wytworzonej energii, co sprawia, że właściciele mogą jeszcze dodatkowo zarobić. Dzięki temu właściciele domków letniskowych nie tylko mogą liczyć na szybki zwrot kosztów wykonania instalacji, ale w późniejszym czasie na uzyskiwanie zysków. Ze względu na to, że domki letniskowe nie mają dużego zapotrzebowania na energię elektryczną, moc wykonywanych instalacji nie musi być duża. Najlepiej kwestie związane z ewentualnym montażem rozstrzygać już na etapie planowania budowy domku. Wówczas jego konstrukcję można od razu przystosować do montażu paneli fotowoltaicznych. Jednakże nawet jak mowa o instalowaniu fotowoltaiki w już istniejącym domku, nie powinno to być żadnym problemem ani zbyt wysokim kosztem. Obecnie bowiem stosuje się coraz nowocześniejsze technologie, które umożliwiają montaż paneli słonecznych bez konieczności zbytniej ingerencji w strukturę domku.

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog
    Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
    Nie pokazuj więcej tego komunikatu