Strona główna1 » Blog2 » Jakie są koszty utrzymania domku letniskowego?

Jakie są koszty utrzymania domku letniskowego?

Data dodania: 07-05-2021 Wyświetleń: 74

 

Domek letniskowy jest znacznie tańszy niż typowy murowany dom. Wynika to z tego, że jest wykonany z drewna, zwykle mniejszy od murowanego domku oraz szybki i niedrogi w budowie. Jednak cena zakupu i ewentualne koszty transportu, to nie wszystko. W czasie użytkowania domku regularnie będziemy musieli ponosić koszty związane z utrzymaniem domku. alt

  1. Cena domku to nie wszystko

1-2 osobowy domek letniskowy mobilny kosztuje od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Stacjonarny domek całoroczny zaś będzie kosztował już kilkadziesiąt. Jednak sama cena domku to nie wszystko. Owszem powinna być brana pod uwagę przy zakupie domku, ale nie powinna być najważniejszym kryterium. Przede wszystkim zanim kupimy domek, zorientujmy się czy w cenę jest wliczony transport. Poza tym wiadomo, że znacznie tańszy będzie domek bez wyposażenia. Jednak warto pamiętać, że samodzielne wyposażanie domku może dać łączny koszt domku wyższy niż cena wyposażonego. Oczywiście to jest koszt jednorazowy, który ponosimy kupując domek i niestety to nie wszystko.

  1. Po pierwsze, ubezpieczenie

Warto ubezpieczyć domek przed ewentualnym włamaniem czy szkodami, które mogą wyniknąć nie z naszej winy, a na przykład z winy jakiejś nagłej awarii czy warunków pogodowych. Ubezpieczenie szczególnie przyda się na zimę, gdy domek stoi pusty. Wtedy w razie wystąpienia szkody łatwiej jest udowodnić ubezpieczycielowi, że nas tam nie było i szkoda, która wystąpiła nie jest naszą winą, pod warunkiem, że nie wystąpiła ona z powodu naszego zaniedbania. Ceny ubezpieczeń zależą od ubezpieczyciela oraz oferowanej kwoty ubezpieczenia. 

  1. Po drugie, rachunki

W domku letniskowym mamy dostęp do wszystkich mediów. Mamy w nim wodę, prąd czy gaz, a także ogrzewanie. Trzeba więc opłacać co miesiąc wszystkie rachunki, tak samo jak za normalny dom. Rachunki trzeba płacić nawet w zimie, kiedy nie ma nas w domku i niczego nie używamy. Dotyczy to także ewentualnego dostępu do telewizji i internetu w domku. Jeśli mamy internet stacjonarny i telewizję kablową, musimy płacić miesięczny abonament bez względu na to, czy korzystamy, czy nie. W przypadku domku całorocznego przyjdzie nam też płacić podatek od nieruchomości. 

  1. Po trzecie, koszty napraw i remontów

W domku letniskowym, tak jak w każdym, zawsze coś może się zepsuć czy uszkodzić. Pal sześć jeśli z naprawą poradzimy sobie sami, ale jeśli nie, to będziemy musieli ponieść koszty związane z usługą specjalistów. Zakup nowych urządzeń czy mebli do domku, to kolejne koszty. Oczywiście w domku takim również możemy przeprowadzać remonty i naprawy np. cieknącego dachu, wadliwych instalacji czy po prostu co jakiś czas odnawiać i odświeżać jego wnętrze i elewację z zewnątrz. Wszystko to wiąże się z niemałymi kosztami, jakie na to trzeba będzie ponieść. 

  1. Po czwarte, koszty zabezpieczeń domku

Ocieplenia oraz zabezpieczenia domku przed warunkami atmosferycznymi czy szkodnikami lub złodziejami również kosztują. Musimy więc liczyć się z kosztami związanymi z pielęgnacją drewna, impregnacją oraz stosowaniem co jakiś czas środków chroniących przed szkodnikami czy pleśniami. Trzeba będzie też wydać pieniądze na uszczelnienie okien, a także zabezpieczenie domku przed włamaniami poprzez założenie alarmu czy kamer. 

  1. Po piąte, koszty utrzymania czystości

Mimo że drewniany domek nie jest bardzo podatny na kurz i zanieczyszczenia, to jednak regularne sprzątanie jest koniecznie w trakcie użytkowania. Ponadto domek zawsze trzeba porządnie wysprzątać przed pozostawieniem na dłuższy czas, na przykład na zimę. Wiąże się to z kosztami związanymi z zakupem artykułów do sprzątania. Kolejna sprawa to czystość domku na zewnątrz – elewacji, dachu czy rynien. Tutaj także przydadzą nam się specjalne środki i narzędzia. 

  1. Po szóste, utrzymanie otoczenia

Nie tylko sam domek, ale również jego otoczenie, czyli działka, na której stoi, wymaga utrzymania. Jeśli chcemy spędzać czas na zewnątrz musimy zadbać o regularne koszenie trawnika. Ponadto możemy oczywiście uprawiać jakiś ogródek, kwiaty, czy mieć na zewnątrz sprzęt do rekreacji, na przykład hamak czy huśtawkę. Wszystko wymaga pieniędzy. Również altana, która tak jak dom jest drewniana, wymaga poniesienia pewnych kosztów jej utrzymania. 


Przejdź do strony głównej