Strona główna » Blog » Jakie są wymogi prawne przy budowie domku?

Nasze hity

Szukaj

Jakie są wymogi prawne przy budowie domku?

Data dodania: 10-09-2021 Wyświetleń: 341
Domek letniskowy to doskonały sposób na zapewnienie sobie miejsca do wypoczynku o każdej porze roku. Jednak decydując się na jego postawienie trzeba zorientować się w przepisach, które regulują możliwości ich budowy jak również określają pewne ich cechy. W ostatnich latach było sporo zmian, które sprawiły że w niektórych kwestiach osoby zainteresowane postawienie domku mają znacznie łatwiej.

Czym jest domek letniskowy w świetle przepisów

Należy zacząć od tego, że przepisy nie określają definicji domku letniskowego. Normy prawne wyróżniają bowiem budynki pod względem ich przeznaczenia. Można postawić domek jako domek rekreacyjny lub całoroczny, a decyduje o tym sposób jego użytkowania. Domek, w którym jego właściciele będą przebywać okresowo, wyłącznie w celach rekreacyjnych jest budynkiem rekreacyjnym, i to często właśnie takie domki nazywane są domkami letniskowymi. Jeśli jednak ktoś zamierza przebywać w domku cały rok, wówczas traktuje się go jak budynek przeznaczony do stałego przebywania i z definicji prawnej wynika, iż powinien być traktowany jako domek mieszkalny a nie rekreacyjny. Warto także zapoznać się z odpowiednimi przepisami technicznymi, które określają parametry, jakie muszą zostać spełnione i nie przekroczone, aby konkretny budynek mógł zostać uznany za domek rekreacyjny czyli letniskowy. Jest to o tyle istotne, gdyż niedawna nowelizacja prawa budowlanego wprowadziła znaczącą zmianę dotyczącą konieczności uzyskiwania pozwolenia na budowę. Wcześniej było ono wymagane niemalże w każdej sytuacji, bez względu na to czy stawiano budynek mieszkalny, rekreacyjny czy nawet budynki gospodarcze. Nawet postawienie większej altany wymagało uzyskania stosownych pozwoleń. Obecnie przepisy stanowią, że przy wznoszeniu altan, budynków gospodarczych czy właśnie domków rekreacyjnych nie trzeba mieć pozwolenia na budowę, a wystarczy jedynie zgłoszenie do właściwego organu jeśli zostaną spełnione przesłanki wskazane w ustawie.

Kiedy domek może być uznany za domek letniskowy

Najważniejszą przesłanką, która stanowi o możliwości uznania danej budowli za domek letniskowy są jego parametry. Aby można było domek postawić bez konieczności pozwolenia na budowę powierzchnia zabudowy nie może przekraczać 35 metrów kwadratowych. Należy zwrócić uwagę na określenie „powierzchnia zabudowy”, a nie powierzchnia użytkowa. Jeśli bowiem model domku zawiera zadaszony taras czy garaż, który jest integralną jego częścią i nie może być samodzielnie postawiony, wówczas są one liczone do powierzchni zabudowy. Przekroczenie tego parametrów powoduje, że należy uzyskać stosowne pozwolenie na budowę. Ponadto istotne jest, aby konstrukcja była konstrukcja samodzielną i parterową. Domek więc musi być postawiony na działce w uwzględnieniem określonych odległości na przykład od granic działki, nie może stanowić części kompleksów budynków. Jeśli chodzi o określenie ilości kondygnacji warto pamiętać, że użytkowe poddasze, w którym stworzono miejsce do przebywania w nim osób traktowane jest jako dodatkowa kondygnacja, co powoduje, że budynek nie spełnia norm określonych dla stawiania domków rekreacyjnych bez pozwolenia. Konieczne jest także spełnienie trzeciej ważnej przesłanki, a mianowicie na każde 500 metrów działki może przypadać tylko jeden obiekt tego typu.

Jak postawić domek bez zezwolenia

Jeśli jednak planowany domek spełnia wszystkie kryteria określone w przepisach, jego wznoszenie będzie o wiele łatwiejsze. Zamiast składania sterty dokumentów i długiego czasu oczekiwania na pozwolenie na budowę wystarczy jedynie zgłoszenie do odpowiednich organów. Zgłoszenia często dokonuje się na odpowiedni druku, udostępnianym przez organy. Jeśli nie ma planu zagospodarowania miejscowego wówczas do zgłoszenia konieczne jest dołączenie decyzji o warunkach zabudowy. Ważnym załącznikiem jest także określenie rodzaju budynku i przedstawienie jego rzutów. W przypadku zgłoszenia mogą to być szkice, nie ma konieczności przedstawiania profesjonalnej dokumentacji technicznej. Jeśli w czasie określonym w ustawie urząd nie zgłosi zastrzeżeń, wówczas można przystępować do prac.

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog
    Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
    Nie pokazuj więcej tego komunikatu