Strona główna » Blog » Ocieplanie domku drewnianego – jak to zrobić skutecznie?

Nasze hity

Szukaj

Ocieplanie domku drewnianego – jak to zrobić skutecznie?

Data dodania: 28-07-2020 Wyświetleń: 641

Domki drewniane mają bardzo wiele różnorodnych zastosowań. Niezwykle często wybierane są jako domki letniskowe na działkę rekreacyjną czy nawet domki całoroczne. Jednakże pogoda panująca w naszym klimacie jest zmienna, co sprawia, że często zachodzi konieczność ocieplenia domku, aby można było z niego korzystać bez problemów.



Dlaczego ocieplać drewniany dom?

Domy wykonane z drewna zaliczane są do niezwykle zdrowych budynków, które bardzo dobrze utrzymują ciepło jak również zapewniają chłód w gorąco dni. Jednakże zdarzają się sytuacje, w których wykonanie termomodernizacji takiego domu jest niezbędne. Jedną z nich jest taka, w której dom ma być adaptowany jako dom całoroczny, dlatego wykonanie ocieplenia jest niezbędne, aby zapewnić właściwe utrzymanie ciepła wewnątrz budynku. Jednak, aby takie prace przyniosły spodziewane efekty, konieczne jest ich wykonanie we właściwy sposób.
 

Metody termomodernizacji drewnianych domów

Do ocieplania drewnianych domów należy zastosować odpowiednie metody, wynikające przede wszystkim ze specyfiki zastosowanego materiału. Ocieplanie od zewnątrz można przeprowadzać metodą suchą lub mokrą. Metoda lekka sucha nie sprawia zbyt wielu problemów. Materiałem, który stosowany jest jako materiał termoizolacyjny jest wełna mineralna, szklana lub skalna. Wykończenie elewacji można wykonać na wiele sposobów, można do tego wykorzystać blachę, okładzinę drewnopodobną czy wiele innych materiałów. Często ich wybór uzależniony jest przede wszystkim od ich ceny i tym samym kosztów związanych z wykonaniem całego ocieplenia. Najczęściej stosowana jest wełna mineralna, na co wpływają przede wszystkim właściwości tego materiału. Nie tylko zapewnia doskonałą termoizolację, ale jednocześnie przepuszcza wilgoć, co w przypadku domów drewnianych ma duże znaczenie. Jednocześnie zaś zaliczana jest do materiałów niepalnych, co minimalizuje ryzyko związane z pożarem, co przy drewnianej konstrukcji całego budynku również nie pozostaje bez znaczenia. Metoda mokra to stosowanie tynków na warstwę zewnętrzną całej izolacji.
 

Samemu czy z pomocą

Wiele osób uważa, że ocieplenie drewnianego domu nie jest trudne i można to wykonać samodzielnie. Jednakże o wiele lepiej jest zatrudnić profesjonalistów, mających nie tylko wiedzę ale także doświadczenie. Nawet stosunkowo prosta metoda lekka sucha wymaga odpowiedniego przygotowania podłoża, równomiernego rozłożenia warstw izolacyjnych czy też właściwego wykończenia. W przypadku stosowania tynków przy ocieplaniu bardzo ważne jest zapewnienie właściwej ich przyczepności szczególnie w miejscach newralgicznych. Tynki muszą być także odpowiednio dobrane, stosuje się tynki tak zwane paroprzepuszczalne, które umożliwiają przenikanie pary wodnej przez warstwy ocieplenia. W przypadku drewnianych domów konstrukcja jest bowiem narażona na pleśń i grzyby, których rozwojowi sprzyja właśnie wilgoć. Z każdym rokiem na rynku pojawiają się nowe materiały ociepleniowe, które sprzyjają odpowiedniemu wykonywaniu takich właśnie prac z zapewnieniem odpowiedniej skuteczności wykonanych zabiegów.

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog
    Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
    Nie pokazuj więcej tego komunikatu