Strona główna » Blog » Ogrzewanie podłogowe w domku letniskowym?

Ogrzewanie podłogowe w domku letniskowym?

Data dodania: 10-09-2021 Wyświetleń: 1404
Domki letniskowe co do zasady kojarzą się z niewielkim domkiem, często pozbawionym wygód czy ogrzewania. Który najchętniej odwiedza się przede wszystkim w okresie letnim. Jednakże ich właściciele coraz częściej wskazują że chcieliby mieć możliwość wypoczynku w nich o każdej porze roku, dlatego też decydują się na zorganizowanie w nich łazienek jak również na wykonanie ogrzewania, które pozwoli cieszyć się przyjemnością urlopu także zimową porą. Jednak ze względu na sposób użytkowania domku ogrzewanie powinno być odpowiednio dobrane, aby nie sprawiało problemów z użytkowaniem.

Ogrzewanie a ocieplenie

Ważną kwestią przy ogrzewaniu jest również zadbanie o odpowiednią izolację domu. Chodzi tutaj nie tylko o izolację elementów instalacji grzewczej, ale również całego domku. Wówczas koszty związane z ogrzewaniem będą niższe, ponieważ znacznie więcej ciepła będzie zostawało wewnątrz domku. Domki letniskowe to w znacznej większości konstrukcje drewniane, dlatego też ważne jest aby izolacja była do tego dostosowana. Można do tego celu zastosować styropian lub wełnę mineralną, coraz popularniejsze również staje się ocieplanie pianą PUR. Często na wybór metody ocieplenia mają koszty, jakie trzeba ponieść w związku z jego wykonaniem. Należy pamiętać aby tego typu prace zostały wykonane bardzo starannie, tylko wtedy bowiem jest szansa na to spełni ono swoją rolę.

Ogrzewanie podłogowe jako ciekawa alternatywa

Wybór metody ogrzewania w domkach letniskowych bardzo często definiowany jest na przykład dostęp do mediów. Jeśli domek nie ma dostępu do ujęcia wody, wówczas wszystkie metody, które wymagają odpowiedniego obiegu wody raczej nie mają zastosowania. Ponadto na wybór formy ogrzewania często wpływ na także ilość pomieszczeń w domku jak również też częstotliwość jego wykorzystywania i ilość przebywających w nim osób. można zauważyć, że sporym powodzeniem cieszy się przede wszystkim ogrzewanie elektryczne. Powodem tego jest fakt, iż dostęp do elektryczności jest praktycznie w każdym domku, w przeciwieństwie do wody czy gazu. Ponadto często ogrzewanie elektryczne nie wymaga wykonywania skomplikowanych instalacji zajmujących dużo miejsca, co w niedużych domkach letniskowych może być pewnym problemem. Jedną z popularnych form wykonywania ogrzewania w domkach letniskowych jest elektryczne ogrzewanie podłogowe. Ciepłe powietrze unosi się do góry, dlatego stosując grzejniki czasem trzeba sporo poczekać, zanim niższe partie pomieszczenia zostaną nagrzane. To zaś pociąga za sobą często nieco wyższe koszty związane z wydatkami na ogrzewanie. Zaletą ogrzewania podłogowego na pewno jest przede wszystkim, że ciepło unosi się od podłogi ku górze, dzięki czemu przebywające w nim osoby niemalże natychmiast odczuwają zmianę temperatury. Wiele osób wskazuje również na łatwość montażu takiego ogrzewania jak również stosunkowo bezawaryjne jego użytkowanie. Ogrzewanie podłogowe w wersji elektrycznej wymaga jedynie wykonania instalacji na podłodze. Nie ma konieczności instalowania piecyków czy podobnych urządzeń. Ponadto zazwyczaj montuje się regulatory temperatury, które pozwalają bez problemu ustawić temperaturę w każdym pomieszczeniu indywidualnie.

Zalety ogrzewania podłogowego

Zaletą elektrycznego ogrzewania podłogowego z pewnością jest przede wszystkim niezależność od mediów czyli wody lub gazu. W związku z tym że instalacja nie zawiera wody, nie obaw także o to, że w czasie niskich temperatur zamarznie i ulegnie uszkodzeniu. Dlatego też w każdej chwili można opuścić domek a ogrzewanie uruchamiać tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Na pewno także dużym plusem takiej formy ogrzewania jest brak dodatkowych instalacji. Zazwyczaj jedynym widocznym elementem są włączniki ogrzewania, które jednak można umiejscowić tak, aby nie były praktycznie widoczne. Odpowiednio wykonane ogrzewanie podłogowe nie jest narażone na wiele uszkodzeń, powinno więc przez długi czas służyć bez jakichkolwiek problemów. Pewnym minusem mogą być koszty wykonania, nieco wyższe niż w przypadku innych form ogrzewania. Biorąc jednak pod uwagę oszczędności wynikającego z jego stosowania w późniejszym okresie z pewnością warto ponieść taki wydatek. Warto pomyśleć o wyborze formy ogrzewania w momencie budowy domku, ponieważ jego montowanie w chwili, gdy już jest wykończony pociąga za sobą znacznie wyższe koszty realizacji.

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog
    Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
    Nie pokazuj więcej tego komunikatu