Strona główna » Blog » Z czego zrobić podłogę w domku drewnianym?

Z czego zrobić podłogę w domku drewnianym?

Data dodania: 09-09-2021 Wyświetleń: 1100
Wykończenie domku letniskowego jest dość ważną kwestią. Często bowiem należy brać pod uwagę kwestie, które nie mają takiego znaczenia w przypadku wykańczania domów mieszkalnych. Jedną z takich właśnie spraw jest między innymi wybór odpowiedniej podłogi, a raczej tego, z jakich materiałów ją wykonać, aby była nie tylko estetyczna, ale przede wszystkim trwała.

Jakie materiały na podłogę w domku letniskowym

Dobór odpowiednich materiałów na wykonanie podłogi jest większą połową sukcesu, aby ułożyć jak najlepszą. Tutaj trzeba brać pod uwagę w dużej mierze warunki, w jakich ona będzie użytkowana. Domki letniskowe co do zasady nie są ogrzewane i zazwyczaj ich izolacja jest odmienna od tej wykonywanej w domach mieszkalnych. Dlatego podłoga czy inne elementy wyposażenia są znacznie bardziej narażone na przykład na wilgoć czy zmiany temperatur, które mogą być przyczyną ich uszkodzeń. Dlatego wszelkie materiały do wykończenia powinny być dobrane z uwzględnieniem tego aspektu. Na pewno pięknie prezentują się podłogi z drewna, jednak przy niewłaściwym doborze materiałów oraz wykonaniu szybko może ona ulec zniszczeniu czy wypaczać się. Jeśli jednak ktoś decyduje się na ułożenie podłogi drewnianej w domku letniskowym powinien przede wszystkim zadbać o wybranie drewna odpowiedniej jakości, im twardsze tym lepsze, bo znacznie bardziej odporne na warunki pogodowe.

Podłoga z drewna – czy korzystna w domku letniskowym

Drewniana podłoga prezentuje się pięknie, a przy zastosowaniu odpowiednich metod ułożenia jak również odpowiednich środków może służyć nawet w domku letniskowym wiele lat i być odporna na działanie zimna czy wilgoci. Jednakże nie tylko ta kwestia powinna zostać wzięta pod uwagę podczas wykonywania podłogi. W domkach letniskowych często nie zwraca się tak dużo uwagi na takie kwestie jak zmianę obuwia przy każdym wejściu do domu. Ponadto bywa, że domek znajduje się na działce porośniętej roślinnością bez utwardzonych powierzchni. Przez to za każdym razem gdy ktoś wchodzi do domku wnosi na butach nieczystości takie jak błoto, ziemia czy resztki roślinności które mogą po pewnym czasie wpływać na wygląd wykonanej podłogi. Pod względem łatwości utrzymania czystości można zdecydować się na ułożenie płytek, czyli terakoty lub gresu. O wiele łatwiej można je utrzymać w czystości jednak wymagają odpowiedniego przygotowania podłoża a następnie ułożenia płytek, co powoduje że koszt takiej podłogi może być nieco wyższy. Alternatywą może być także zastosowanie różnego rodzaju wykładzin, które są prawdopodobnie najtańszą opcją, jednak mają także wiele minusów.

Wykładzina jako sposób na podłogę

Zastosowanie wykładzin dywanowych czy gumowych na pokrycie podłogi to jeden z tańszych sposobów jej uzyskania. Niektórzy kładą wykładzinę wprost na konstrukcję domku, bez stosowania dodatkowego ocieplenia. Warto pamiętać, że nie zapewnia ona wówczas odpowiedniej izolacji, a ponadto narażona jest na spory wpływ wilgoci i zimna. Zazwyczaj bowiem od spodu wykładziny mają warstwę materiału, której zadaniem jest umożliwienie jej właściwego ułożenia. To jednak sprawia, że są one narażone na wilgoć i znacznie szybciej mogą pleśnieć, jeśli są układane w domach letniskowych.

A może jednak panele?

Jeśli chodzi o koszty materiałów, można stwierdzić, że panele są jednym z bardziej przystępnych cenowo sposobów na podłogę. Jednakże aby nie sprawiały problemów w czasie ich użytkowania podłoże musi być odpowiednio przygotowane, przede wszystkim musi być równe. Pod panele układa się ocieplenie, którego grubość może być bardzo różnorodna, dostosowana do oczekiwań układającego podłogę. Pomiędzy podłożem a warstwą ocieplenia układa się folię, której zadaniem jest izolacja paneli od podłoża i tym samym zwiększenie odporności na wilgoć czy zmienne warunki pogodowe. W przypadku domków letniskowych właściciele często patrzą przede wszystkim na koszty związane z wykonaniem podłogi. Jednakże ta wykonana najtaniej po krótkim czasie może ulegać uszkodzeniom i konieczne będzie ponoszenie kolejnych kosztów na jej wymianę. Dlatego lepiej jest zainwestować od razu nieco więcej, ale mieć pewność że wykonana podłoga będzie służyła bez problemów przez wiele lat.

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog
    Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
    Nie pokazuj więcej tego komunikatu