Strona główna » Blog » Zgłoszenie budowy domku letniskowego - procedury + wzór dokumentu.

Nasze hity

Szukaj

Zgłoszenie budowy domku letniskowego - procedury + wzór dokumentu.

Data dodania: 23-09-2019 Wyświetleń: 33639

Zgłoszenie budowy domku letniskowego do administracji architektoniczno-budowlanej to podstawowy krok, który trzeba zrobić. Jeśli zastanawiasz się jak zalegalizować domek letniskowy, jakie formalności trzeba dopełnić i czy wzór zgłoszenia budowy domku letniskowego jest do pobrania na stronie internetowej, dobrze trafiłeś. Z artykułu dowiesz się wszystkiego co musisz wiedzieć, aby pełnoprawnie cieszyć się budynkiem rekreacji indywidualnej, czyli służącym wypoczynkowi ograniczonemu w czasie.



Zgłoszenie budowy domku letniskowego
Zgłoszenie domku letniskowego - jakie warunki trzeba spełnić? 

W przepisach dotyczących prawa budowlanego, domek letniskowy obok wspomnianego przeznaczenia (do rekreacji indywidualnej) jest też określany jako budynek wolnostojący. Według sądów administracyjnych oznacza to autonomiczność obiektu - bez połączenia z innymi obiektami budowlanymi. Te dwie cechy nie wyczerpują jednak zagadnienia. Domek drewniany letniskowy musi spełniać też inne warunki, takie jak: 

  • maksymalnie 35 metrów kwadratowych powierzchni,
  • maksymalnie 2,2 metra wysokości pomieszczeń, 
  • posiadanie źródła wody (niekoniecznie nadającej się do spożycia przez ludzi) - miejsca pobierania lub dostawy z ujęć poza granicami działki, 
  • posiadanie pojemników na stałe odpady w odległości minimalnie 3 metrów od okien i drzwi, 2 metrów od granic działki.

Gdzie złożyć wniosek i co powinien zawierać?

Zgłoszenie budowy domku letniskowego musi zostać skierowane do organów administracji architektoniczno-budowlanej. W skład tych organów wchodzą: starosta, wojewoda i Inspektor Nadzoru Budowlanego. We wniosku powinny znajdować się informacje takie jak: 

  • zakres, rodzaj oraz sposób wykonywania robót budowlanych, 
  • wyznaczona data rozpoczęcia prac budowlanych, 
  • prawo własności użytkowania terenu, 
  • decyzja o zagospodarowaniu powierzchni działkowej,
  • decyzja o warunkach budowy, 
  • wstępny projekt budynku. 

Wzór zgłoszenia domku letniskowego - dokument do pobrania 

Dokładny wzór zgłoszenia budowy domku letniskowego powinien znajdować się na stronach informacji publicznych, wydziałów budownictwa i starostwa powiatowego - w zależności od lokalizacji. Termin rozpoczęcia prac budowlanych podany we wniosku nie powinien być wcześniejszy niż 21 dni od dnia złożenia zgłoszenia. Nie może też przekroczyć okresu 3 lat. Pobrany wniosek należy zawsze wypełnić własnoręcznie.


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog
    Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
    Nie pokazuj więcej tego komunikatu